Publika će drugog dana Festivala glumca u Nikšiću (5. novembra) imati priliku da odgleda predstavu “Obraćanje naciji”, “Ateljea 212” iz Beograda. Ovo djelo rađeno je prema rukopisu savremenog italijanskog autora Askanija Čelestinija, koji je prevela Julijana Vučo. Režiju potpisuje Bojan Đorđev, a dramatizaciju Mina Milošević. Za scenski govor zadužena je Dijana Marojević. Scenograf je Siniša Ilić, kostimografkinja Maja Mirković, kompozitorka Marija Balubdžić. Scenski pokret osmislio je Čarni Đerić, a asistentkinja kostimografkinje bila je Višnja Žilić. Uloge su povjerene: Jovani Gavrilović, Gordanu Kičiću, Branislavu Zeremskom, Aleksandru Srećkoviću, Dejanu Dediću, Katarini Žutić, Gorici Popović / Isidori Minić, Ivanu Jevtoviću, Mioni Marković, Ivanu Mihailoviću. Predstava je premijerno izvedena 19. maja 2023. godine na Sceni “Mira Trailović”.
Komad “Obraćanje naciji” sastoji se od kratkih monologa odabranih iz istoimene drame i zbirke “Hodam u koloni”, italijanskog glumca, reditelja i dramskog pisca Askanija Čelestinija.


Monološka forma pokazuje se kao dramska forma koja izrazito odgovara našem vremenu, u kome smo zatrpani kakofonijom statusa na Fejsbuku, političkih propaganda, jednostranih novinskih članaka, TikTok i Instagram videa sa ispovestima, savetima, moralnim
smatranjima, reklamama… U ovoj predstavi građani Male zemlje obraćaće se naciji individualno, otvoreno će govoriti o svojoj društvenoj ulozi i na trenutak možda i pokušati da iz nje iskorače, ali neće proći mnogo vremena dok se ne vrate kolektivu i horskim deonicama, jer: „Ko je izvan hora, taj je izvan sveta“, napisala je u katalogu ovog djela, dramaturškinja Milošević. Ona dalje pojašnjava da Čelestini pripovijeda o savremenoj političkoj situaciji u Evropi i svijetu.

Korišćenje ujedno “guslarske“ i brehtovske tehnike epskog pripovedanja kroz italijansku izvođačku formu narativnog pozorišta (teatro di narrazione), u kojoj je pripovedač (narrattore) jedini izvođač, omogućilo je Čelestiniju da savremenu stvarnost prikaže kao mit i da istovremeno istakne njen apsurd. Odjednom osobe iz gradskog prevoza, sa ulice, iz supermarketa, iz pekare, sa televizije, iz administracije, iz škole, postaju groteskna mitska čudovišta našeg vremena, koja sprovode svakodnevna mala zla. Ta mala zla, združena, za rezultat imaju društvenu katastrofu. Zahvaljujući ovom okviru modernog mita, imamo priliku da naše društvo sagledamo kritički. Da li je to slika nas u ogledalu? Da li je to uznemireni krik jednog umetnika nad duhom svog vremena ili katastrofični scenario čoveka sa anksioznošću – zapisala je Milošević.
Glumica Gorica Popović za beogradsku “Politiku” je izjavila da se ovo djelo izdvaja po fascinantnoj temi i načinu na koji autor servira današnje globalno društvo.
Dok čitate delo „Obraćanje naciji“ ne znate da li Čelestini piše o Italijanima, Francuzima, Amerikancima… On, zapravo, piše o današnjem potrošačkom društvu koje je snizilo mnoge kriterijume, i koje se posebno ne može nazvati humanim. Čelestini cinično, duhovito, resko, osuđuje pojave, uopšte odnose među ljudima, grupacijama. Različita preterivanja, sebičnost, pohlepu, licemjerstvo, mnogo tema je otvorio na duhovit i neobičan način, ocjena je glumice Popović.