U Nikšićkom pozorištu, večeras (20 sati) počinje jubilarni – HH „Međunarodni festival glumca – Nikšić 2024“, koji će otvoriti poznati glumac Zijah A. Sokolović. O značaju nikšićke glumačke smotre, koja je po svom konceptu prepoznatljiva i jedinstvena u zemlji i regionu, na svečanosti će govoriti: Tamara Vujović, ministarka kulture i medija u Vladi Crne Gore, Marko Kovačević, predsjednik Opštine Nikšić i Janko Jelić, predsjednik Savjeta Festivala i umjetnički direktor Nikšićkog pozorišta,
Nakonte prigodne besjede, takmičarski program Festivala otvoriće anѕsambl predstave „Gard“, Teatra &TD iz Zagreba. Tekst ovog scenskog djela napisali su Filip Rutić koji je odradio i dramatizaciju i Dražen Krešić, reditelj čiji koncept na vješt i osoben način kombinuje i prepliće dva medija – film i pozorište, uzdižući njihov odnos do pozicije nadanimatora, poigravajući se vlastitim elementima, likovima i njihovim sudbinama. Za okvir zbivanja pobrinuli su se ostali članovi autorskog tima: Matej Knienjald, scenograf, Aleksandra Ana Buković, kostimografkinja, Martin Šatović, dizajner svjetla, Antun Aleksa, autor muzike i Damir Klemenić, zadužen za scenski pokret. U predstavi igraju: Lana Ujević, Nikola Nedić, Bernard Tomić, Ivan Jurković, Lana Meniga, Luka Stilinović / Jakov Zovko.
Reditelj Dražen Krešić, u izjavi za hrvatske medije, nakon premijere u novembru 2022. Godine, rekao je da je inicijalno ideja bila da predstava bude kao neki negativ američkog crnohumorističkog – dramskog filma Birdmana.
„Iako filmska projekcija u kazalištu i nije neka novost, ali sam proces snimanja filma nikada se nije aktivno tematizirao, barem koliko nam je poznato. S druge strane filmski set je ponudio neke komičke potencijale kao mehanizme, a to smo svakako htjeli. No, ono najvažnije, najzanimljivije i najizazovnije bilo je igrati se jezicima oba medija; suprotstaviti filmski fotorealizam, teatarskom simbolizmu“, pojasnio je Krešić svoj koautorski i rediteljski rukopis.
Dramaturg Filip Rutić u obrazloženju ideje i koncepta ovog djela ističe da filmski svijet trpi ponovne pokušaje i naknadne korekcije, dok stvarni život i pozorište u tom smislu ne opraštaju mnogo.
„U oprečnosti koja nastaje spajanjem ta dva medija zapravo leži misao vodilja iza tvrdoglavog i opetovanog iskušavanja metode pokušaja i pogreške: jedino što sada možemo napraviti je bilo što“, zapisao je Rutić u producentskoj knjižici. On na početku teksta ističe da ovo djelo istinu poistovjećuje s fikcijom. Prema njegovoj ocjeni još mnogo toga dobroga, zapravo se odvija u ovoj, jednoj vrlo jednostavnoj priči.
„Priča kakve se ni najbolji žanrovski boksački film iz sredine sedamdesetih ne bi posramio. Jedan dio te priče odvija se pred kamerama prema unaprijed određenim pravilima, dok se ono što je teže postaviti u okvire događa između tejkova i u puš-pauzama. Tada se postavljaju bitna pitanja kao što su: zašto Hrvati više vole Srbe na ekranu i što uopće bik radi u kadru? Ako tempo snimanja to dozvoli, otvaraju se i teme poput potrebe za samoispunjenjem kroz ostavljanje nasljeđa i ranjivosti u svijetu koji iskrenost ne drži na cijeni“, zaključuje dramaturg Rutić.
Predstava, prema ocjeni kritike, obiluje humorom i satirom. Povodom tih ocjena, dramaturg Rutić, iznosi stav da mnogi od humorističkih elemenata koji služe i kao ključni momenti u samoj progresiji radnje, zapravo zateknu publiku nespremnu.
„Bilo da se radi o neočekivanim promjenama dijalekta, karikiranim etidama baziranim na fizičkom aspektu glume ili pojavom iluzornog bika… Na prvu se može učiniti kako se satiričnim izrazom odmiče od odgovornosti za ono izgovoreno ili prikazano, da kao žanr pruža svojevrsnu sigurnosnu mrežu sazdanu od humora koji se ruga i prokazuje. Neka osnovna ideja ʹGardaʹ bila je uzeti taj humoristični, satirični aspekt i postaviti ga da se gleda oči u oči s tragedijom, ali i čvrsto stajati iza onog što leži iza satire”, naglašava Rutić.
Repertoar drugog dana Festivala (utorak, 5. novembar) biće nastavljen izvođenjem scenskog djela „Obraćanje naciji“, Ateljea 212.