Nikšićko pozorište u ponedjeljak 28. aprila, sa početkom u 20 sati premijerno će izvesti predstavu „Violina, daire i pegla“, Nikolaja Koljade, savremenog ruskog pisca, reditelja i glumca, čija se djela izvode na poznatim scenama u svijetu. Pored reditelja Gorana Damjanca, u autorskom timu su: dramaturškinja Jelena Poligorić Sinkević, scenografkinja Vesna Šušić i kostimografkinja Marija Tavčar. Zanimljivu priču, koja se manje ili više, tiče svih nas, na scenu oživljava glumačka ekipa: Ana Franić, Žana Gardašević Bulatović, Anja Drljević, Matija Memedović, Boban Čvorović i Velizar Kasalica.

Ovo djelo kroz slojevitost žanrovske fuzije (komedija i farsa sa elementima tragedije) na scenu donosi bezvremenu, univerzalnu temu o susretu različitih kultura, sudaru mentaliteta i staleža – najavljeno je danas na PRES konferenciji.

Prema riječima Janka Jelića, umjetničkog direktora Nikšićkog pozorišta, novi projekat u sebi nosi kulminaciju pojava iz naše svakodnevice, koje se dešavaju u susretu dvije porodice, koje potiču iz različitih nasleđa i kultura. On je uvjeren da će novo producentsko djelo imati dug život jer, između ostalog,  izlazi iz okvira i stereotipa, sa jasnim pobjednikom.

 Nevolju koja je uvijek na ivici da pređe iz komedije u farsu, a iz farse u tragediju, ipak će razriješi ljubav,kao što uvijek sve rješava, kazao je Jelić.

 

Ova Koljadina duhovita  drama o braku i sukobu različitih svjetonazora prvi put se postavlja U Crnoj Gori i pažljivo je adaptiran za ovdašnji kontekst. Koljada je za reditelja Damjanca posebno zanimljiv jer je slobodan u izrazu.

Koljada je raspojasan i ne pati od preciznosti, tako da omogućava  reditelju i glumcima slobodu  tumačenja. Ovdje je posebna pikanterija bila igranje sa jezikom. Nije se radilo o  pukom prevodu, već o slatkom učenju određenih izraza, karakterističnih za Nikšić i Crnu Goru. Ta lokalizacija i mentalitetska adaptacija za mene je bila  ogromno zadovoljstvo i  nastavak nadogradnje mog čudnog hobija – upoznavanja prostora Jugoslavije, kazao je Damjanac. On je istakao dapubliku očekuje duhovita priča o nesostvarenim željama i nadanjima, o tome kako je čovjek u svakodnevici spreman da laže i sebe i druge zarad nekog privida sreće, pojasnio je reditelj Damjanac.

 

 

 

 

 

Ova priča je, prije svega, ispričana iz ženske perspektive jer su u fokusu dvije majke i jedna nevjesta. Znači, riječ je o ženskom principu, dok je  muški  predstavljen kroz lik mladoženje. Tu dimenziju pojasnili su i glumci: Ana Franić, Žana Gardašević Bulatović i Matija Memedović.

Ovo je priča o jakim ženama. Mislim da će publika ovu predstavu voljeti, jer iz mog iskustva, gledaoci se i, u komediji i, u drami, vezuju za ono što prepoznaje kao život. A kod Koljade nikadase ne dešava ništa veliko, ali se dešava život, kao da provirite kroz neka vrata i uhvatite pojedine svakodnevne  segmente života, istakla  je glumica Ana Franić.

Ono što je Koljada napisao i opisao karakter majke, upotpunosti se  poklapa sa  majkom sa ovih prostora. Najradosniji segment procesa rada  odnosio se na jezičko prilagođavanje,  adaptiranje akcentu i  izrazima, rekla je glumica Žana Gardašević Bulatović.

Da se radi o priči iz života i, o životu, potvrdio je i glumac Matija Memedović, uvjeren da će u ovom komadu publika disati sa glumcima i da će se sama pronaći u našim, zajedničkim teškoćama i sukobljenim stranama.